Parowozownia Pilska OKRĄGLAK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

O nas

Cele,formy działania

Koncepcja zagosp.

Aktualności

O nas w prasie

Historia okrąglaka

Media

Nasze zbiory

Archiwum

Partnerzy

Linki

Księga gości

Subskrypcja

Kontakt

 
 
     Wspomóż nas
 

Celem organizacji wystawy apelujemy do Państwa o pomoc.

Stowarzyszenie Parowozownia Pilska Okrąglak poszukuje wszelkich pamiątek związanych z historią kolei. Państwa pomoc może mieć charakter przekazania, bądź użyczenia eksponatów na czas wystawy. Zainteresowani jesteśmy także wszelkimi innymi formami współpracy.

Prosimy o kontakt i za wszelką okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!


05.11.2017

Efekt zakończonych prac remontowych można zobaczyć z lotu ptaka pod tym adresem:
http://www.asta24.pl/2017/08/07/nowe-oblicze-pilskiego-okraglaka/
Pytaniem jest co dalej z budynkiem? Władze miasta i kolejarze są gotowi do współpracy w zagospodarowaniu budynku. O tym w materiale prasowym:
http://www.asta24.pl/2017/08/28/okraglak-nowy-dach/

 

25.07.2017

Informujemy o małej zmianie związanej z funkcjonowaniem naszej strony. Zmianie uległ adres, pod którym jest ona dostępna, więc zapraszamy pod nowy adres: http://www.parowozownia.pila.pl/



Zachęcamy także do zapoznania się z ciekawostką związaną z funkcjonowaniem w przeszłości pilskiego węzła kolejowego. Pod adresem http://stareplanymiast.pl/PM/PILA/ZL1944/ zamieszczono zdjęcie lotnicze wykonane we wrześniu 1944 roku. Przy dość dobrej jakości zdjęcia można ujrzeć stan obiektów kolejowych. Zdjęcie ponadto opatrzono opisem w języku niemieckim.03.05.2017

W czasie ostatniej przerwy w aktualizacji naszej strony zaszło jedno ważne i oczekiwane zdarzenie, przy tym bardzo rzutujące na stan parowozowni. Otóż podjęto prace budowlane polegające na wymianie pokrycia dachowego, zabezpieczeniu konstrukcji metalowej oraz zabezpieczeniu wejść i przeszkleń dachu.

W zeszłym roku pojawiła się także szansa na rozwiązanie problemu zagospodarowania budynku. Niestety na przeszkodzie pozyskania środków unijnych stanęła bariera biurokratyczna, jaką jest konieczność dokonania zmian własności obiektu.

Więcej o tym:


http://www.zycie.pila.pl/artykul/3435/parowozownia-juz-bez-dachu-okraglak-pila-zdjecia

 

17.02.2016

To już ponad rok od ostatniego wpisu i sytuacja ta nie jest bez powodu. Przez ten rok oprócz postępującej degradacji parowozowni niewiele istotnego się zmieniło. Próby sprzedaży przez PKP S.A. z różnych przyczyn były nieudane. Remont budynku również niestety nie miał miejsca.

Więcej o wydarzeniach, które miały miejsce - a właściwie o wydarzeniach, które chcielibyśmy by miały miejsce, jednak do nich nie doszło - w następującym materiale:


http://www.asta24.pl/2016/02/04/okraglak-szkic/

 

09.02.2015

Historia Piły mocno związana jest z rozwojem kolei i usytuowaniem w Pile węzła kolejowego i warsztatów kolejowych. Prezentując pamiątki z historii tego miasta należy zatem zaprezentować również te związane z koleją.

Tak też się stanie dnia 14 lutego w godzinach 11:00-15:00 w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile, kiedy to swoje zbiory przedstawią miłośnicy Piły.

Serdecznie zapraszamy.

 

11.12.2014

Tym razem niestety porcja niepokojących informacji.
Niestety mimo próśb i apeli oraz jednomyślnej opinii publicznej, iż parowozownie w Pile należy pilnie ratować - jak donosi portal Twoja Piła - PKP S.A. nie poczyniły znaczących kroków w celu poprawy stanu popadającego w ruinie budynku. Nic nie wskazuje na rychły remont obiektu. Nic też nie zapowiada zmiany stanu prawnego obiektu i jego sprzedaży. Przed nami kolejne niszczące budynek miesiące. Oby nie lata.
Więcej:
http://twoja.pila.pl/czas-proby-dla-parowozowni/

Na szczęście nie gaśnie entuzjazm miłośników historii miasta Piły. W ich planach jest wydanie albumu przedstawiającego historyczne fotografie lotnicze ukazujące miasto nad Gwdą. Pozycja ta może też być cenną dla miłośników kolejnictwa. Wśród zaprezentowanych fotografii znajdą się fotografie ukazujące dawną wielkość pilskiego węzła. Przykład zobaczyć można np. w 2 min. 23 s. poniższego filmu, gdzie na zdjęciu widoczne są okolice dawnej gazowni, z nieistniejącym już w tym miejscu kolejowym "okrąglakiem".
https://www.youtube.com/watch?v=-axsM23PTko

Nim dojdzie do publikacji cenne może być Państwa wsparcie. Autorzy zwracają się o pomoc finansową umożliwiającą wydruk albumu. O tym więcej pod tym adresem:
http://polakpotrafi.pl/projekt/pila-na-zdjeciach

 

09.07.2014

W dziale Media zapraszamy do zapoznania się ze skanami materiałów Archiwum Państwowego w Poznaniu. Są to plany przedstawiające rozmieszczenie obiektów kolejowych w początkowym okresie funkcjonowania pilskiej stacji.

 

14.06.2014

Dzięki kolegom z redakcji TV Asta i portalu Asta24 mamy przyjemność przedstawić kolejne dość pozytywne wiadomości i pozycję.
W maju ramówka TV Asta gościła kolejne wydanie programu "Tajemnice Piły" , poświęconego tym razem pilskiej parowozowni. Zapraszamy do zapoznania się z tym ciekawą pozycją pod tym adresem:
 http://tvasta.pl/magazyny/tajemnice-pily/

Jak podaje portal Asta24 w ostatnich dniach miało miejsce ustawienie ogrodzenia budynku. Miejmy nadzieję, że takie ogrodzenia zapobiegnie to mającej tam miejsce kradzieży mienia. Ponadto potwierdzono chęć zakupu budynku przez przez prywatnego inwestora, który deklaruje gotowość remontu budynku. Szerzej o tym tutaj.
 


15.01.2014

Tym razem spora ciekawostka. Obszerny i interesujący wykład Kierownika Delegatury w Pile Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Pana Romana Chwaliszewskiego poświęcony historii kolei w Pile, z dużym akcentem na historie parowozowni.  http://tmmp.pila.pl/wyklady.html

31.12.2013

Kończąc rok 2013 życzymy wszystkim pomyślności we wszelkich sferach ich życia i nadziei, że już wkrótce będziemy mogli wspólnie podziwiać odnowione piękno parowozowni oraz zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi informacjami prasowymi ostatnich miesięcy.


Grudzień

W pilskich mediach pod koniec roku zagościły pozytywne informacje, o szansie na uruchomienie muzeum kolei:

Życie Piły
http://www.zycie.pila.pl/miasto/informacje/20131219-prywatny-inwestor-uratuje-parowozownie/index.php

Asta 24, Asta24
http://www.asta24.pl/2013/12/20/slazacy-zaopiekuja-sie-parowozownia/
http://www.asta24.pl/2013/12/31/lepszy-rok-dla-parowozowni/

Piła Nasze Miasto Pl
http://pila.naszemiasto.pl/artykul/2114272,pilska-parowozownia-zostanie-zamieniona-w-muzeum-to-mozliwe,id,t.html


Dwie kwestie mogą stanąć na przeszkodzie realizacji tego pomysłu: przewlekłość podziału geodezyjnego i zbyt wysoka cena w stosunku do stanu obiektu. Liczmy, że żadne z tych obaw nie będzie miało miejsca.

A zachętą, że warto zrealizować ten pomysł jest fakt, że w Obwodzie Kaliningradzkim tamtejszy prywatny właściciel chce wyremontować podobny do pilskiej parowozowni obiekt, a w Berlinie tamtejszy prywatny właściciel chce przeznaczyć berlińską również zrujnowaną okrągłą parowozownie na potrzeby auli szkoły wyższej.

Skoro coś co ma się udać Rosjanom i Niemcom, tym bardziej udać się powinno Polakom! Oby świadomość tego mieli również polscy kolejarze z PKP, przez co pilski obiekt byłby interesującym turystycznym "łącznikiem" pomiędzy podobnymi sobie parowozowniami rozsianymi w naszej części Europy.

Październik

Dziękujemy wszystkim przybyłym dnia 6 października do pomieszczenia dawnej restauracji dworcowej, za wspólne ożywienie tego miejsca. Miejmy nadzieję, że każdy z nas będzie ponownie mógł być klientem prowadzonego w nim lokalu gastronomicznego.
Relacja filmowa z imprezy.
https://www.youtube.com/watch?v=z-AMzD3xXkU


Wrzesień

Dnia 29 września miał miejsce nietuzinkowy przejazd pociągu turystycznego prowadzonego przez Piłę z Berlina do Kaliningradu. Co ważne pociąg ten prowadzony był dwoma parowozami , a uczestnicy przejazdu z okien pociągu mogli zobaczyć okrągłe parowozownie w Berlinie, Pile, Bydgoszczy i w Tczewie. Organizacja takich przejazdów w przyszłości mogłaby w pełni wpisywać się w ideę współpracy tych miast w zakresie rewitalizacji dziś zapomnianych „okrąglaków”, mogących być atrakcją turystyczną o charakterze międzynarodowym. Wierzmy, iż przyszłość przyniesie chwile, w której podziwiać okrągłe parowozownie będzie można nie tylko z okien pociągów, ale możliwym będzie także zwiedzenie zagospodarowanych wnętrz tych budynków.
Więcej o przejeździe tutaj.
http://pila.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2014424,niemiecki-parowoz-w-pile-zatrzymal-sie-w-drodze-do,id,t.html

O tym, że zainteresowanie powozownią wykazują również artyści z zagranicy świadczy ten oto materiał:
http://roundhouse-reverb.de/


We wrześniu temat parowozowni podjął portal Życie Piły.
http://www.zycie.pila.pl/historia/informacje/20130925-okraglak-w-rece-miasta-pkp-chce-przekazac-parowozownie-gminie-pila/index.php

Pewną nadzieję, na zmianę losu pilskiej parowozowni daję zaangażowanie podmiotów obecnie nią zarządzających, bądź mogących mieć wpływ na stan obiektu. Cieszy zainteresowanie obiektem, jednak wydaje się, że starania o remont budynku winny być prowadzone intensywniej, zwłaszcza w kontekście obecnie mającej miejsce szybkiej degradacji grożącej nieodwracalnym zniszczeniem.

 

 

04.10.2013

LIGHTSKIN – performance, w którym kompozycja świetlna tworzy na ciele tancerki egzoszkielet. Światło jest w czasie rzeczywistym bezprzewodowo “przesyłane” do kostiumu tancerki i sprzężone z projektowanym w przestrzeni dźwiękiem, powstaje w ten sposób rodzaj wirtualnej mapy ciała. Poprzez ruch zaburzona zostaje ciągłość obecności oraz percepcja wzrokowa, co tworzy nieustanne powidoki zdefragmentowanego świetlnie ciała. Pulsujący luminescencjami ruch tancerki definiuje przestrzeń i wyznacza jej specyfikę.
Patryk Lichota – programowanie światła i dźwięku
 



PIŁA/DWORZEC PKP
6.10.2013R. GODZ. 18:00

"LIGHTSKIN - performatywna rewitalizacja przestrzeni miejskich". Śrem, Jarocin, Krotoszyn, Piła ,Chodzież, Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski.
Projekt we współpracy ze Stowarzyszeniem KOD_KROWA realizowany w okresie w okresie od 1 sierpnia 2013 do 4 listopada 2013 przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Wideo prezentujące projekt LIGHTSKIN: http://vimeo.com/69623795

Występ projektu LIGHTSKIN zostanie poprzedzony prezentacją twórczości Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii KADR, ukazującej artystyczne i fotograficzne spojrzenie na przestrzeń wymagającą rewitalizacji. Twórczość ta powstała w czasie fotograficznych spacerów w kolejowej przestrzeni, dziś nieco zapomnianej, oczekującej przywrócenia do niej życia. Jest zapisem krajobrazu, któremu winno być przywrócone pierwotne piękno.

Zapraszamy

 

12.03.2013

Zapraszamy do obejrzenia filmów z cyklu Kolejwizja.

Pierwszy z nich poświęcony jest przede wszystkim okrągłym parowozowniom w Pile i Berlinie z akcentem na ich historie:

http://www.youtube.com/watch?v=lRXKEhC2tW8

Drugi poświęcony możliwej przyszłości okrąglaka w Pile:

http://www.youtube.com/watch?v=iNW6H1hhXjQ

I trzeci poświęcony przede wszystkim zakładom kolejowym w Pile, z nawiązaniem na wstępie do historii linii Ostbahn:

http://www.youtube.com/watch?v=2WVALAbtp6c

Zapraszamy także do obejrzenia obecnego, niestety dość przykrego stanu parowozowni w Pile:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.507340599316378.129865.481099848607120&type=3

A w imieniu artystów z zagranicy na wydarzenie kulturalne mające mieć miejsce w Niemczech, które stanowi między innymi efekt prac, nagrań w pilskiej parowozowni:

http://www.jmberlin.de/main/DE/01-Ausstellungen/02-Sonderaustellungen/2013/roundhouse-reverb.php

 


30.12.2012

Witamy ponownie po dłuższej przerwie, obfitującej w wiele napawających optymizmem wiadomości.


***


Dzięki nawiązanej jesienią zeszłego roku współpracy międzynarodowej możemy przedstawić Państwu portal internetowy zawierający szeroki opis historii i współczesnych losów okrągłych parowozowni w Polsce, Rosji i Niemczech. Zainteresowanych tą wiedzą zapraszamy pod adres www.oooooo.eu, a osoby którym los tych obiektów nie jest obojętny zapraszamy do współpracy.

***

Efektem nawiązanej międzynarodowej współpracy jest inspiracja, jaką grono artystów z różnych krajów odnalazło w okrągłych parowozowniach. Tym samym pilska parowozownia stała się plenerem dla artystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Argentyny. Efektem ich prac będzie wzbogacony o muzykę współczesną i poezję Franza Kavki film, który w przyszłym roku zostanie zaprezentowany w Instytucie Żydowskim w Berlinie.

***

Z wielką radością i satysfakcją informujemy o podjętych przez PKP S.A. pracach projektowych, mających na celu zabezpieczenie, a być może też wyremontowanie popadającego w ruinę dachu parowozowni. Realizacja tego projektu konsultowana z konserwatorem zabytków pozwoli zabezpieczyć przed dalszą szybką degradacją, a w przyszłości ożywić ten obiekt.

 

24.02.2012

Witamy i z niemałą radością informujemy o planach PKP S.A. tyczących się remontu parowozowni. Plany te rodzą nadzieję, że być może już w tym roku (a najpóźniej w przyszłym) będzie mieć miejsce tak pilny i konieczny remont dachu pilskiej parowozowni. Poczekajmy i bądźmy dobrej myśli.
Szerzej o tych planach można przeczytać w tym artykule:


Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z publikacją traktującą o dawnej Królewsko-Pruskiej Kolei Wschodniej, jaka ukazała się na witrynie Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (www.europa-uni.de) i dostępna jest pod tym adresem:



19.10.2011

Miło nam poinformować, iż zwycięską pracą konkursu ReVita Wielkopolsko została praca poświęcona rewitalizacji pilskiemu dworcowi i parowozowni. W gronie prac wyróżnionych znalazły się również dwie prace poświęcone tym obiektom.

Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!!!

Mamy nadzieje, że prace te staną się ważnym impulsem i inspiracją dla przywrócenia dawnego uroku tych miejsc.

***

Miło nam także poinformować o zawiązanej w Pile polsko-rosyjsko-niemieckiej współpracy mającej na celu zachowanie okrągłych parowozowni. Niech fakt, ten istotnie  zachęci do kontynuacji wysiłków w realizacji rewitalizacji pokolejowych zabytków.

***

Szerzej o tych  wydarzeniach możecie Państwo wyczytać pod poniższymi adresami, będących częścią ówczesnych medialnych informacji:

http://asta24.pl/news-news-955-Galeria_sztuki_na_pilskim_dworcu

http://pila.naszemiasto.pl/artykul/1108921,pociag-do-sztuki-czyli-pomysl-na-parowozownie,id,t.html#84a0bddd1dd69f15,1,3,5

http://www.faktypilskie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8344:pilski-dworzedc-pkp-wedug-konturuq&catid=42:pila&Itemid=2

http://pila.naszemiasto.pl/artykul/1108921,pociag-do-sztuki-czyli-pomysl-na-parowozownie,id,t.html#84a0bddd1dd69f15,1,3,5

http://www.zycie.pila.pl/duze-zdjecia/20111013-koncepcja-rewitalizacji-dworca-i-okraglej-parowozowni-wedlug-pracowni-architekton/index.php

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20111013-rewitalizacja-zespolu-dworcowego-wedlug-studia-kontur/index.php

http://www.zycie.pila.pl/duze-zdjecia/20111013-koncepcja-rewitalizacji-dworca-i-okraglej-parowozowni-wedlug-pracowni-kontur/index.php

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20111013-milosnicy-uratuja-parowozownie/index.php


http://www.fileden.com/files/2008/1/18/1706034//TYGODNIK-OKRAGLI.pdf
 


http://www.fileden.com/files/2008/1/18/1706034//1018zrqz2010-1alp.jpg



***

Dużym optymizmem napawa także, plan rewitalizacji pilskiego dworca jakiej chce dokonać PKP.

http://pila.naszemiasto.pl/artykul/1126687,bedzie-remont-dworca-kolejowego-w-pile,id,t.html#c29703613d2ebfca,1,3,8

 

01.07.2011

Witamy po przerwie.

Na początek informacja o zmianach w obsadzie władz stowarzyszenia. W wyniku upływu 4-letniej kadencji przeprowadzono wybory do Zarządu stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej. Obecny skład tych organów przedstawia się następująco:

Piotr Ziółkowski – Prezes
Piotr Chamczyk – Wiceprezes
Arkadiusz Świniarski – Sekretarz, Skarbnik

Zbigniew Smagliński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Krzysztof Świnarski – członek Komisji Rewizyjnej
Krzysztof Czajkowski – członek Komisji Rewizyjnej

Wszystkim, którzy dotychczas sprawowali funkcje w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej niewątpliwie należą się duże podziękowania za wkład i zaangażowanie w dzieło ratowania jednego z pilskich zabytków. Miejmy nadzieje, że dalsza współpraca z tymi osobami będzie owocna i przyniesie parowozowni pożądany ratunek. Miejmy także nadzieje, że po upływie kolejnych 4 lat funkcjonowania stowarzyszenia będziemy mogli podziwiać parowozownie w pełnej jej krasie.

***

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się na łamach Tygodnika Pilskiego, a który poświęcony jest 160 – leciu kolei w Pile i nawiązującej do tej rocznicy wystawie, jaka miała miejsce w Muzeum Okręgowym w Pile.

***

Interesujące jest także polskie tłumaczenie niemieckiego wykładu z roku 1870, poświęconego zaletom i wadom różnych konstrukcji parowozowni.
Dziękujemy Panu Dmitrijowi Suchinowi za udostępnienie materiału, Panu Wacławowi Polasikowi i Panu Dariuszowi Butyrowskiemu za tłumaczenie oraz Panu Kamilowi Bocianowi za pomoc merytoryczną, a Państwa zachęcamy do lektury.

***

Budujący i dodający nadziei jest fakt zakwalifikowania rewitalizacji pilskich budynków dworcowych do kolejnego etapu konkursu „Revita Wielkopolsko”, o czym szerzej tutaj:
http://tygodnik.onet.pl/30,0,64116,revita_wielkopolsko,artykul.html
oraz tutaj:
http://asta24.pl/news-news-331-Kto_sie_podejmie_rewitalizacji_pilskiego_Okraglaka

Mamy nadzieję, że konkurs ten przyczyni się do zachowania wyjątkowych turystycznych i architektonicznych walorów pilskiej parowozowni, przez co zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie.

***

Cieszyć może niedawny przejazd przez Piłę pociągu retro „Pirat” oraz zapowiedź przyjazdu kolejnego o nazwie „Galeon”. Być może właściwym byłoby w przyszłości zorganizowanie zaplecza technicznego dla takich przejazdów, choćby w postaci umożliwienia nawadniania parowozami oryginalnymi urządzeniami zachowanymi w Pile.

Szerzej o przejazdach pociągów retro w Pile tutaj: 
http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110525-pirat-znowu-na-dworcu/index.php
i tutaj:
http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110530-nie-zdazyles-na-pirata-w-lipcu-pojedzie-galeon/index.php
 

 

 

13.05.2011

Dnia 14 maja z okazji Pilskiej Nocy Muzeów w Pilskim Domu Kultury o godzinie 22:15 w ramach projekcji filmów przedstawiających historie miasta m.in. zostanie wyemitowany film Krzysztofa Czajkowskiego "Gdyby nie kolej...".

Tym razem zapraszamy do zapoznania się z filmem na dużym ekranie.

 

12.03.2011

Witamy ponownie i po przerwie mamy dla Państwa garść informacji.

Pierwsza z nich i niestety pesymistyczna to informacja o pożarze, jaki miał miejsce w noc sylwestrową, Spaleniu uległa jedna z kondygnacji zabytkowego magazynu sąsiadującego z parowozownia, posiadający w swoich piwnicach urządzenia zasilające parowozownie w wodę niezbędna do nawadnia parowozów. Szerzej o tym pożarze w materiale prasowym:

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110101-okraglak-niezagrozony/index.php

Co gorsza obecny właściciel wkrótce po pożarze tego obiektu przystąpił do rozbiórki. Na szczęście interwencja konserwatora zabytków zapobiegła pełnej rozbiórce. Szerzej o tym w materiale prasowym:

http://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/17400.dhtml

Przypomnijmy, że z uwagi na sąsiedztwo z rzeką, jednym z pomysłów zagospodarowania tego obiektu był pomysł zagospodarowania go na cele turystyki kajakowej. Miejmy nadzieje, że budynek już niebawem zostanie zrekonstruowany i znajdzie swojego nowego gospodarza.
 

***

2011 roku przyniósł na szczęście pewną optymistyczną informacje, a jest nią idea rychłego remontu pilskiego dworca. Niestety wciąż pytaniem otwartym pozostaje czy równie szybko dojdzie do niezbędnego remontu parowozowni. Szerzej o planach wobec dworca w materiale prasowym:

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110128-reprezentacyjny-dworzec-w-2012/index.php

***

Przy okazji zapraszamy do podziwiania fotografii jednej z pilskich fotograficzek, która tematem swoich zdjęć uczyniła pilski dworzec kolejowy. Zapraszamy pod ten adres:

http://katarzynakordylewicz.pl/galerie/pejzpkppila.html

***

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem niemieckiego autorstwa pochodzącym z 1870 roku, a traktującym o zaletach okrągłych parowozowni. Zarazem zwracamy się z prośbą o pomoc w przetłumaczeniu tej publikacji.

http://www.fileden.com/files/2008/1/18/1706034/db187026.pdf

Artykuł ten został pozyskany dzięki uprzejmości rosyjskiego architekta, który podobnie jak my podjął się dzieła ratowania okrągłej parowozowni. Zapraszamy na jego internetową stronę przedstawiającą parowozownie w Czerniachowsku, w obwodzie Kaliningradzkim:

http://instergod.ru/class/art-depot.html

Liczymy na dalszą owocną międzynarodową współpracę.

 

 

27.12.2010

Film „Gdyby nie kolej...” autorstwa naszego stowarzyszeniowego kolegi Krzysztofa Czajkowskiego zwyciężył na międzynarodowym festiwalu filmów kolejowych „Railfilm” w Budapeszcie.
                              
Krzysztofie, gratulujemy!



Od wyborów samorządowych minął miesiąc, a temat zagospodarowania pilskiej parowozowni pozostaje aktualny. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami zagospodarowania parowozowni pilskich środowisk politycznych http://www.zycie.pila.pl/specjalne/wybory2010/pytania/37-okraglak.php .
 Trzymajmy kciuki za realizacje niektórych z nich.



02.10.2010

Witamy

Zapraszamy do obejrzenia filmu "Gdyby nie kolej..."

Film opowiada o wpływie kolei na rozwój Piły. Na tle „kolejowej” historii miasta poruszony jest również problem niszczejącego „Okrąglaka”, unikatowej parowozowni wybudowanej w 1874 roku.

W filmie przedstawione są również walory pilskiego dworca kolejowego, który na pierwszy rzut oka wydawać się niezbyt ciekawy, a jednak kryje on w sobie wspaniałą historię. Dociekliwy obserwator na pewno dostrzeże jej wciąż istniejące ślady.

Autorzy w związku z pracami nad kolejnym filmem poszukują osób chętnych podzielić się wspomnieniami, fotografiami, na temat pilskiego węzła kolejowego.
Kontakt: kolej.pila@gmail.com

 

 

Tytułem uzupełnienia informacji prasowych zamieszczamy również materiały, które ukazały się latem tego roku na łamach portalu Życie Piły oraz na antenie TVP3
Linki:

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/23072010-godz1730/2164922


http://www.zycie.pila.pl/informacje/20100723-pilski-dworzec-w-rejestrze-zabytkow/index.php

 

 

08.09.2010

Europejskie Dni Dziedzictwa



Prezentowanym filmem będzie film pt. "Gdyby nie kolej..." traktujący o historii pilskiej
parowozowni w kontekście zasług kolei w rozwoju Piły. Autorami filmu są pilanie: Krzysztof Czajkowski, kilkukrotnie wyróżniany na wiedeńskim festiwalu filmów kolejowych oraz Piotr Chabowski, dawniej przez wiele lat wykonujący zawód dziennikarza.
 

Więcej o Europejskich Dni Dziedzictwa pod adresem:             http://www.edd2010.pl/page/edd/edd2010
 


21.07.2010

Informujemy Państwa, iż decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekty pilskiej parowozowni wraz z wybranymi budynkami pilskiego kolejowego węzła zostały wpisane do rejestru zabytków. Tym samym parowozownia pilska oraz pilski dworzec zostały objęte ochroną prawną. Bezprawne naruszenie ich substancji rodzi konsekwencje i wiąże się z sankcjami.

Fakt ten cieszy nas niezmiernie, bowiem wpis obiektów parowozowni do rejestru zabytków był jednym z głównych postulatów stowarzyszenia Parowozownia Pilska Okrąglak, od chwili zawiązania się tej społecznej inicjatywy. Mamy nadzieje, że wpis ten zapobiegnie dalszej degradacji, przyczyni się do zabezpieczenia budynków, a następnie pozwoli pozyskać środki na rewitalizacje, w efekcie czego pilskie budynki kolejowe staną się chlubą i nietuzinkową atrakcją turystyczną.

Przy okazji prezentujemy Państwu materiały przedstawiające dawną świetność pilskiego kolejowego węzła. Mamy przy tym nadzieje na odrodzenie tego miejsca, by jak dawniej cieszyło ono oko podróżnych i mieszkańców miasta.
Zapraszamy pod ten adres.





13.06.2010
Dzięki uprzejmości firmy Falshpoint prezentujemy Państwu serie zdjęć panoramicznych ukazujących pilską parowozownie.

Zapraszamy do oglądania.




 

23.01.2010

Pragniemy poinformować, iż stowarzyszenie Parowozownia Pilska Okrąglak stało się posiadaczem rachunku bankowego. Poniżej dla informacji podaje numer tego rachunku:


67 1140 2017 0000 4302 1097 9310


Zarazem zwracamy się do Państwa z apelem o wsparcie.

Znane nam są kolejowe pamiątki, które niestety popadły w zapomnienie, a ich przyszły los nie jest znany. Ich pozyskanie celem stworzenia późniejszej ekspozycji związane jest jednak z kosztami. Znaczna część tych kosztów to koszty niezbędnego transportu.

Wierzymy, że dzięki Państwa wsparciu uda się zachować to kolejowe dziedzictwo i tym samym stworzyć cenną ekspozycje. Mamy nadzieje, że dzięki Państwa wsparciu przybędzie atrakcji na mapie naszego miasta

04.09.2010

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem, jaki został opublikowany  na łamach Tygodnika Nowego.

29.05.2009

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, jaki ukazał się na łamach Tygodnika Nowego.
 

28.05.2009


Dnia 27 maja 2009 w Głosie Wielkopolskim pojawił się taki oto krótki artykuł na temat pilskiej parowozowni, do którego lektury zapraszam: http://pila.naszemiasto.pl/wydarzenia/1004981.html

Przy okazji tak by nie krążyły plotki i niedomówienia pozwolę sobie choć krótko odnieść się do tego prasowego materiału. Z coraz to nowym mitem krążącym wokół parowozowni i stowarzyszenia się spotykam, więc krótko także kilka słów wyjaśnienia.

Przyznaje, że w pierwszej chwili czytając ten artykuł, nieco się wystraszyłem. Czyżby jest tak, że PKP S.A. prowadzi zaawansowane rozmowy z jakimś prywatnym inwestorem a naszą inicjatywę należy odłożyć na półkę? Po dłuższym namyślę wydaje się że jednak nie. Nasz pomysł wciąż ma spore szanse na realizacje. Z tekstu nie wynika konkretna zapowiedź sprzedaży budynku, a póki co takich informacji nie mamy także od samych kolejarzy.

Nadal lansujemy nasz pomysł (dla przypomnienia: Koncepcja zagospodarowania) i nadal liczymy na jego realizacje. Nadal nadziei upatrujemy we władzach naszego miasta, które już od dość dawna nie ukrywały chęci przejęcia pilskiego dworca wraz z parowozownią. Ponadto istnieją szanse, że pomysł turystyki kolejowej w naszym mieście uzyskałby wsparcie unijne. Istnieje także całkiem realne szansa, że już wkrótce pilski węzeł zostanie wpisany do rejestru zabytków.

Pytaniem pozostaje czy pilską parowozownie spotka taki sam los jak los parowozowni w Warszawie, którą niedawno na oczach oburzonych mieszkańców i w obecności konserwatora zabytków prywatny inwestor zburzył? Czy też nasza parowozownia będzie cieszyła swoim urokiem kolejne pokolenia? Nie twierdze, że każdy prywatny właściciel będzie dążył do rozbiórki, ale wątpię by każdy pozwolił na turystyczne zwiedzanie tego obiektu.



Chyba nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że to jaki los spotka pilską parowozownie zależy także od niego i od wsparcia naszej idei. Każda sensowna pomoc z naszej strony będzie mile widziana. Wdzięczni będziemy my członkowie stowarzyszenia, ale przede wszystkim wdzięcznymi będą także przyszłe pokolenia mieszkańców Piły.

Prezes Parowozowni Pilskiej Okrąglak
Piotr Ziółkowski

 

07.01.2009

    Witamy Państwa ponownie. Miło nam poinformować, że dziś minął rok od chwili uruchomienia naszej internetowej witryny . W tym czasie odwiedziło nas około 2 tys. użytkowników Internetu. Znaczna część to również osoby mieszkające poza granicami Polski.

   Dziękujemy wszystkim tym, którzy poświęcili nam uwagę. Dziękujemy także tym, którzy przyczynili się do rozwoju naszej witryny. Mamy nadzieje, że wraz z dalszym upływem czasu będziemy dalej się rozwijać z nadzieją, iż pewnego dnia razem uratujemy pilską parowozownie.
 

03.01.2009

Prezentujemy państwu niemiecki artykuł poświęcony historii pilskich warsztatów kolejowych. Zapraszamy.
 

13.12.2008

Chcąc umożliwić Państwu poznanie naszych eksponatów oraz chcąc zachęcić do pomocy stworzyliśmy nowy dział o nazwie "Nasze zbiory". Zapraszamy.

12.12.2008

Tym razem zapraszamy państwa do zapoznania się z fotografiami członka Aeroklubu Ziemi Pilskiej i zarazem fotografa pana Zbigniewa Tomczaka. Zdjęcia te robione z tzw. lotu ptaka ukazują tereny pilskiego węzła kolejowego, a dostępne są na naszej witrynie pod tym adresem.

29.11.2008

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym materiałem prasowym. Tym razem jest to materiał, który ukazał się na na łamach Dziennikanowego.pl.

13.11.2008

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem jaki ukazał się na łamach Aktualności Turystycznych serwisu prowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, dostępnego pod tym adresem.

25.10.2008

Zapraszamy do zapoznania się z filmem Krzysztofa Czajkowskiego "Podróż kłębami pary pisana", który zajął drugie miejsce na tegorocznym Europejskim Festiwalu Filmów Kolejowych. Film ten obejrzeć można tutaj.

Zapraszamy także do zapoznania się z opracowaną przez Wielkopolską Organizację Turystyczną koncepcją produktu turystycznego o nazwie "Turystyka kolejowa w Wielkopolsce". Dziękujemy w tym miejscu WOT za umieszczenie idei ratowania pilskiej parowozowni w gronie wielkopolskich kolejowych inicjatyw turystycznych.

Celem łatwiejszego przedstawiania państwu materiałów dotyczących pilskiego okrąglaka dokonaliśmy małej reorganizacji. Dotychczasowy dział "Galeria" przybrał nazwę "Media" a "O nas w mediach" nazwę "O nas w prasie".
 
Chcąc przedstawić naszą wizję zagospodarowania obiektów pilskiej parowozowni dotychczasowy dział "Lokalizacja" przekształciliśmy w dział "Koncepcja zagospodarowania" i uzupełniliśmy o nową treść.
 


03.10.2008

Pragniemy poinformować, że w dniu dzisiejszym naszą witrynę odwiedził tysięczny użytkownik Internetu. Oznacza to, że z naszą ideą ratowania parowozowni mogło zapoznać się 1000 osób. W gronie tym znalazło się również sporo osób spoza granic Polski.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym. Dziękujemy także tym, którzy przyczynili się do rozwoju witryny. Zapraszamy do kolejnych odwiedzin i nadal jesteśmy otwarci na uwagi, sugestie, pomoc.

 

26.09.2008

Miło nam oznajmić, że członek naszego stowarzyszenia, Krzysztof Czajkowski, został jednym z laureatów Europejskiego Festiwalu Filmów Kolejowych, który miał swój finał 20 września w Strasshof koło Wiednia.

 Film naszego kolegi, zatytułowany "Podróż kłębami pary pisana", powstał podczas przejazdu specjalnym pociągiem retro pod nazwą "Parowozem przez Wielkopolskę" w kwietniu bieżącego roku. Konkursowe jury przyznało Krzysztofowi drugie miejsce w kategorii filmów amatorskich.
 


Serdecznie gratulujemy!
 

foto: railfilm.net

 


 
22.09.2008

Tym razem zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułem pilskiego konserwatora zabytków Pana Romana Chwaliszewskiego. Artykuł ten ukazał się na łamach Głosu św. Antoniego, a poświęcony on jest historii pilskiej parowozowni.

Zapraszamy.
 

17.09.2008

Celem popularyzacji naszej witryny opracowaliśmy internetowy baner. Zachęcamy wszystkich do wymiany, bądź do zamieszczania naszego baneru na swoich stronach.
Baner ten dostępny jest pod tym adresem.

13.09.2008

Naszą stronę uzupełniliśmy o dział „Lokalizacja”. Mamy nadzieję, że dzięki niemu będziecie państwo mogli łatwiej podziwiać budynki parowozowni.

Zapraszamy

21.08.2008

Tym razem prezentujemy Państwu XIX-wieczne szkice parowozowni oraz dwóch parowozów.

Zapraszamy do oglądania

21.07.2008

Dział Linki uzupełniliśmy o kolejny interesujący adres. Proponujemy odwiedzanie forum dyskusyjnego poświeconego Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Dzięki temu forum można bliżej poznać historie tamtejszej kolejki, jej stan obecny i plany jej rozwoju.

Zapraszamy do odwiedzin

19.07.2008

Dziś uruchomiliśmy wymagającą już niewielkich uzupełnień angielskojęzyczną wersje naszego portalu. Nie widząc większej potrzeby informowania o bieżących działaniach ograniczyliśmy się do przedstawienia budynku parowozowni i opisania naszej inicjatywy.

Zachęcamy do współpracy osoby gotowe do tłumaczeń w innych językach.


01.06.2008

Z niemałą radością informujemy, że pozyskaliśmy już pierwszy eksponat na potrzeby naszego przyszłego skansenu kolejowego. Tym eksponatem jest słupek kilometrażowy niegdyś stojący przy pruskim Ostabahnie, przy linii łączącej Berlin z Królewcem. Mamy nadzieje, że ten skromny słupek jest początkiem ratowania tego co z historii kolejnictwa zachować warto. Wciąż jednak kwestią otwartą jest miejsce istnienia takiej ekspozycji oraz źródło potrzebnych do tego środków.

Zapraszamy do galerii przedstawiającej ten słupek.

 

27.05.2008

Materiał poruszający problem wpisu do rejestru zabytków pojawił się także na antenie poznańskiego Teleskopu.

Zapraszamy do obejrzenia.

 

Wzmianka o naszej inicjatywie ukazała się także w lutym tego roku na łamach Kuriera PKP.

Zapraszamy do lektury.

 

26.05.2008

Przedstawiamy Państwu audycję Agnieszki Kledzik, jaka w dniu dzisiejszym została wyemitowana na antenie Radia Koszalin. Podjęła w nim problem wpisu pilskiego dworca do rejestru zabytków, w tym i okrągłej parowozowni.

Zapraszamy do wysłuchania.

 

Zarazem zapraszamy wszystkich na spotkanie stowarzyszenia w piątek 6 czerwca o godzinie 18:00 w sali 119 Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica przy
Al. Powstańców Wlkp. 18.

 

 

16.04.2008

Wiosna nastała, a wraz z nią i do nas zawitała jaskółka nadziei. Otóż zgodnie z zapowiedzią pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków jeszcze w tym roku pilski węzeł kolejowy zostanie wpisany do rejestru zabytków. Szerzej o tym można przeczytać w artykule Ewy Auer, jaki ukazał się na łamach Tygodnika Pilskiego.

Zapraszamy do lektury.

 

19.03.2008

Tym razem mamy przyjemność zaprezentować Państwu obszerną historie pilskiej parowozowni.

Zapraszamy do lektury.

 

15.03.2008

Witamy po krótkiej przerwie. Tym razem chcielibyśmy Państwu przedstawić nasze logo:

Naszym zamiarem było, by był to znak łatwo rozpoznawalny, graficznie prosty, oddający charakterystyczne kształty budynku. Za wszelkie sugestie z góry bardzo dziękujemy.

 

29.02.2008

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy propozycję programu najbliższego Walnego Zebrania Członków.

1. Otwarcie Walnego Zebrania Członków
2. Przedstawienie proponowanego porządku obrad Walnego Zebrania Członków.
3. Głosowanie nad programem Walnego Zebrania Członków.
4. Sprawozdanie Zarządu z rocznej działalności.
5. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z rocznej działalności Zarządu.
6. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdań Zarządu i Komisji
    Rewizyjnej.
7. Złożenie przez Komisję Rewizyjną wniosku o udzielenie/nie udzielenie
    absolutorium Zarządowi.
8. Głosowanie nad udzieleniem/nie udzieleniem absolutorium Zarządowi.
9. Ustalenie dalszych zamierzeń Stowarzyszenia.
10. Wolne wnioski i zapytania.
11. Zakończenie obrad Walnego Zebrania Członków.

Korzystając z okazji jeszcze raz zapraszamy do uczestnictwa w zebraniu wszystkie osoby zainteresowane problemem pilskiej parowozowni.

 

25.02.2008

Pragniemy zaprosić wszystkich na Walne Zebranie Członków, jakie będzie miało miejsce dnia 14 marca 2008 roku o godzinie 17:00 w sali 119 Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica przy Al. Powstańców Wlkp.18 w Pile.

Zebranie to będzie służyło podsumowaniu i ocenie naszej rocznej działalności, uregulowaniu zobowiązań, zapisom nowych członków oraz omówieniu dalszych zamierzeń Stowarzyszenia.

W najbliższych dniach przedstawimy Państwu szczegółowy program, niemniej już dziś zapraszamy wszystkich do uczestnictwa.


11.02.2008

Dzięki uprzejmości redakcji Polskiego Radia Koszalin nasze zbiory prasowe uzupełniliśmy o materiał jaki ukazał się w styczniu 2007 roku.

Zapraszamy do wysłuchania.


11.01.2008

Celem ułatwienia komunikacji z Państwem uruchomiliśmy mailową listę subskrypcyjną. Dzięki niej będziecie Państwo informowani o istotnych zmianach na naszej witrynie, naszych bieżących dokonaniach oraz o organizowanych spotkaniach naszego stowarzyszenia.

Zapraszamy do zapisu.

 

07.01.2008

Witamy.

W dniu dzisiejszym nastąpiło otwarcie internetowej witryny naszego stowarzyszenia. Jej celem jest przybliżenie problemu pilskiej parowozowni. Dzięki niej będziecie mogli Państwo zapoznać się z historią oraz fotografiami prezentującymi ten obiekt, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, a także szybko nawiązać z nami kontakt. Mamy nadzieje, że wraz z upływem czasu witryna ta ulegać będzie modyfikacjom i uzupełnieniom, tak by Państwo w sposób łatwy i przystępny mogli śledzić nasze dokonania.



 


Copyright © 2010
webmaster