Parowozownia Pilska OKRĄGLAK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

O nas

Cele,formy działania

Koncepcja zagosp.

Aktualności

O nas w prasie

Historia okrąglaka

Media

Nasze zbiory

Archiwum

Partnerzy

Linki

Księga gości

Subskrypcja

Kontakt

 
 
     Wspomóż nas
 

Plany przedstawiające rozmieszczenie obiektów kolejowych w początkowym okresie funkcjonowania pilskiej stacji.

 

Pierwszy z materiałów to uproszczony plan stacji i jego otoczenia pochodzący z roku 1853.

 


Kolejny materiał to plan przedstawiający pilską stację kolejową w okresie funkcjonowania jednej linii kolejowej w Pile łączącej Berlin i Królewiec, a przed budową linii kolejowej Piła – Złotów uruchomionej w roku 1861r. Rysunek ten opatrzony jest legendą i naniesionym literom przyporządkowane są następujące obiekty:
a, a – wieże wodne,
b – budynek dworca,
c – lokomotwywownia,
d – magazyn kolejowy,
e – wagonownia ,
f – pomieszczenie dzwonów sygnałowych,
g,g – studnie.
Na planie tym widoczna jest inna niż obecna lokalizacja budynku dworca kolejowego. Budynek ten nie zachował się do dziś, a znajdował się on mniej więcej na lewo od miejsca obecnie istniejącego zejścia do podziemnego tunelu przy ul. Zygmunta Starego.
Nie zachowały się także inne widoczne na planie kolejowe obiekty, zastąpione w okresie późniejszym przez budowle późniejsze zlokalizowane w innych miejscach, prawdopodobnie ze względu na rozbudowę węzła kolejowego. Nie istniał jeszcze wówczas dworzec wyspowy, otoczony torami kolejowymi i peronami.
Interesujące jest także ówczesne otoczenie pilskiej stacji kolejowej. I tak np. przed dworcem kolejowym zlokalizowane były najprawomocniej dwa klomby, jeden owalny, drugi o kształcie trójkąta, a w miejscu, w którym obecnie usytuowana jest galeria handlowa Rank Progres znajdował się zajazd pocztowy.
Zauważyć można brak wiaduktu kolejowego, najprawdopodobniej wybudowanego w okresie późniejszym, gdy wybudowano dworzec wyspowy.
Ciekawym jest także układ dróg. Istniejący przejazd kolejowy najprawdopodobniej był przedłużeniem nieistniejącej współcześnie w tym miejscu ulicy Ujskiej, biegnącej mniej więcej z północy w kierunku południa przez teren, na którym obecnie usytuowany jest dworzec PKS. Plan przedstawia także dwie szosy, jedną w kierunku Ujścia oraz druga w kierunku Chodzieży.
Ciekawostką jest także obiekt zaznaczony na planie powyżej magazynu kolejowego. Był to najprawdopodobniej dół lub zbiornik wodny. Trudno obecnie stwierdzić jaka była lub miała być jego funkcja. Jedna z hipotez głosi iż, miał to być zbiornik przeznaczony na funkcjonowanie portu rzecznego.

Źródło materiałów: Archiwum Państwowe w Poznaniu



 


Copyright © 2010
webmaster